پنج شنبه, 09 ارديبهشت 1395 ساعت 14:24

حمایت از ثبت بین‌المللی 200 اختراع طی امسال

(0 رای)

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با بیان اینکه طی امسال 200 اختراع ثبت بین‌المللی خواهد شد، گفت: در سال جاری طرح کاشف برای استعدادیابی کارآفرینی دانش آموزان اجرایی می‌شود.

دکتر نصرت‌الله ضرغام در حاشیه‌ برگزاری ششمین جشنواره‌ ملی دانایی خلیج فارس در جمع خبرنگاران توسعه‌ حمایت‌های این صندوق را از برنامه‌های این نهاد دانست و افزود: در این راستا درصدد هستیم تا با تنوع حمایت‌ها جامعه‌ هدف را گسترده کنیم تا حمایت‌های کامل‌تر و جامع‌تر از پژوهشگران کشور به عمل آید.

وی با تاکید بر این که از سال قبل حمایت‌ از ظرفیت‌های بالقوه‌ پژوهشی را دنبال کردیم، خاطرنشان کرد:‌ بر این اساس حمایت‌های ما شامل افرادی خواهد بود که می‌توانند به عنوان پژوهشگران برجسته و افراد علمی در کشور موثر باشند و از سال گذشته تلاش کردیم تا از ظرفیت‌هایی که تاکنون حمایت نشده‌اند، حمایت کنیم.

ضرغام حمایت از پژوهشسراها در قالب بسته‌های حمایتی را از برنامه‌های این صندوق نام برد و یاد آور شد: بر اساس این بسته حمایتی در تلاش هستیم تا توانمندی‌های لازم برای پرورش استعدادها در خانواده‌ها و مدارس و مهدکودک‌ها را افزایش دهیم.

ضرغام این بسته حمایتی را شامل آموزش‌های فرهنگی، سبک و کیفیت زندگی، محیط زیست، مدیریت خانواده و سرمایه‌های انسانی ذکر کرد و ادامه داد: علاوه بر آن در صدد هستیم تا دانش را مردمی کنیم و بر این اساس در هر تفاهم‌نامه‌ای که با اعضای هیات علمی امضاء می‌شود، یک بند آن در زمینه‌ ارائه نتایج دستاوردها به زبان مردمی اختصاص می‌یابد.

به گفته‌ وی در سال گذشته هزار و 700 پروژه‌ تحقیقاتی به این صندوق ارسال شده که 35 درصد آن (650 طرح) مصوب شده که قرار است یک صفحه چکیده نتایج تحقیقات به زبان مردمی و قابل فهم ارائه شود.

*توسعه اثربخشی رساله‌ها در پیشرفت علمی

ضرغام با بیان اینکه نحوه تاثیرگذاری رساله‌ها در توسعه علم و فناوری در دست بررسی است، خاطرنشان کرد:‌ براین اساس مطالعاتی در دستور کار است تا راهکارهای موثر برای تاثیر رساله‌ها بر روند توسعه‌ علم و فناوری کشور ارائه می‌شود.

*حمایت از رساله‌های دکتری

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران پشتیبانی از رساله‌های دکتری را از دیگر برنامه‌های صندوق نام برد و گفت: این حمایت‌ها در چارچوب اولویت‌های تحقیقاتی کشور است.

وی با بیان این که در سال جاری حمایت از رساله‌های دکتری افزایش می‌یابد، افزود: سال 94 میزان حمایت صندوق از رساله‌های دکتری نسبت به سال 93 ، 154 درصد رشد داشته و امیدواریم این روند ادامه یابد.

*تعیین اولویت‌های تحقیقاتی در صندوق حمایت از پژوهشگران

وی با اشاره به ایجاد کارگروه‌هایی در صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: نامه‌هایی به سازمان‌های مختلف در زمینه‌ ارائه اولویت‌های پژوهش و فناوری آنها ارسال شده است که پس از اعلام اولویت‌ها از سوی این دستگاه‌ها اقدام به بررسی آنها خواهیم کرد و بر اساس آنها اولویت‌های پژوهش‌ و فناوری را تعیین می‌کنیم.

ضرغام با اشاره به تعیین 200 اولویت علم و فناوری در سال گذشته تصریح کرد: در سال جاری اولویت‌ها در 15 محور اعلام می‌شود که تعداد آن بیش از 200 مورد خواهد بود.

به گفته‌ وی این اولویت‌ها تا سه ماه آینده اعلام خواهند شد.

*رویکرد صندوق از اجرای دوره‌ پسا دکترا

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران با تاکید بر این که این صندوق از دوره‌های پسا دکتری، استادیاران جوان و استان‌های محروم حمایت‌های ویژه‌ای خواهد داشت، خاطرنشان کرد:‌ در سال جاری پژوهش‌های گروهی و تیمی حمایت خواهد شد که تحت عنوان سینرژی گرنت از گروه‌های تیمی پژوهشی حمایت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در سال گذشته این حمایت‌ها یک مورد بوده که امیدواریم درسال جاری این تعداد تا 30 مورد افزایش یابد.

*همکاری‌های بین‌المللی صندوق

ضرغام با تاکید بر این که همکاری این صندوق با مراکز پژوهشی خارج از کشور در حال اجرا است، گفت: بر این اساس پروژه‌های ابرعلم (مگاساینس) در حال نهایی شدن است.

وی دراین باره توضیح داد: با آکادمی علوم چین در سه زمینه‌ نانو، بایو و انرژی‌های تجدیدپذیر پروژه‌های بزرگی تعریف کردیم که بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده 25 هزار دلار از سوی چین و 25 هزار دلار از طرف ایران برای طرح‌ها اختصاص خواهد یافت.

وی با بیان اینکه برای هر پروژه 50 هزار دلار در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: هر پروژه در مدت زمان 3 ساله اجرا می‌شود، به این ترتیب هر پروژه 150 هزار دلار هزینه خواهد داشت.

*حمایت از اختراعات

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران حمایت بیشتر از اختراعات را از اقدامات مهم این صندوق در سال جاری دانست و افزود:‌ بر این اساس با سازمان ثبت مذاکراتی برای مالکیت معنوی انجام دادیم.

وی خاطرنشان کرد:‌ در سال جاری برنامه داریم که از ثبت هزار و 500 اختراع حمایت کنیم و برای ده تا 15 درصد این اختراعات در ثبت خارج از کشور اقدام خواهد شد.

ضرغام حمایت این صندوق از 43 رخداد علمی، همایش و کارگاه در سال گذشته را از دیگر برنامه‌های این صندوق ذکر کرد و یادآور شد: بر اساس مقررات اگر محققان کشور از دانشمندان خارجی برای حضور در کشور دعوت به عمل آورند، بخشی از هزینه‌ها از سوی صندوق پرداخت خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد که با اجرای این امر روند توسعه‌ علمی و تحقق اهداف بالا افزایش یابد.

ضرغام از ایجاد مراکز نوآوری در مراکز علمی کشور خبر داد و افزود: تاکنون یک مرکز نوآوری در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ایجاد شده است که این تعداد در سال جاری به 10 مرکز نوآوری خواهد رسید.

*حمایت از دانش‌آموزان کارآفرینی

ضرغام با اشاره به اجرای طرح کاشف از سوی این صندوق ادامه داد:‌ بر این اساس طرح کاشف اجرایی خواهد شد که در آن از 4 میلیون دانش آموز کارآفرین مورد حمایت قرار می‌گیرند.

*حمایت صندوق از ثبت بین‌المللی اختراعات

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با تاکید بر این‌که در سال گذشته 53 اختراع در صندوق مصوب شده‌اند، گفت: این تعداد در مسیر ثبت اختراع آمریکا قرار دارند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته از 154 طرح ارسالی 53 طرح برای ثبت بین‌الملل انتخاب شدند، خاطر نشان کرد:‌ هزینه ثبت اختراع بین‌الملل 7 هزار تا 12 هزار دلار است که کل اعتبارات ثبت از سوی صندوق پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ در سال جاری برنامه داریم که تا 200 اختراع را به ثبت بین‌الملل برسانیم.

ضرغام همچنین با تاکید بر این که در حوزه علوم انسانی حمایت‌های ما بیشتر خواهد شد، با ابراز تاسف از این که تعداد حمایت‌های این صندوق از طرح‌های علوم انسانی به حد مطلوب نرسیده است، گفت: باید اساتید و پژوهشگران این رشته‌ها با صندوق ارتباط بیشتری برقرار کنند تا حمایت‌های ما از آن‌ها بیشتر شود.

*برون سپاری دو طرح صندوق

ضرغام از واگذاری طرح مطالعاتی کاهش نشر گازهای گلخانه‌ای و سازگاری با آن را خبر داد و گفت: این طرح مطالعاتی از سوی صندوق به اعضای فرهنگستان علوم واگذار شده است.

وی همچنین گفت: طرح اجتماعی و مردمی کردن دانش از دیگر طرح‌های برون سپاری صندوق است که در این مطالعات شاخص ارزیابی اجتماعی کردن دانش و نحوه ارزیابی این شاخص‌ها تعیین می‌شود.

 

منبع: ایسنا

خواندن 2271
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

شبکه های اجتماعی

به اشتراک بگذارید:
ما را دنبال کنید:

تماس با ما

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 77639654 021
77622732 021
تهران، خیابان شریعتی، بین ملک و بهار شیراز، میرجهانگیری، پلاک 4، واحد 13