یکشنبه, 28 آذر 1395 ساعت 15:08

حمایت از 450 اختراع/تجاری سازی 20 درصدی اختراعات

(0 رای)

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تعداد اختراعات مورد حمایت این صندوق را در طی 9 سال 450 مورد دانست که به گفته وی 20 درصد از این اختراعات به مرحله تجاری سازی رسیده است.دکتر ضرغام در حاشیه هفدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار در جمع خبرنگاران تعداد ثبت سالانه اختراعات در کشور را 11 هزار و 500 مورد ذکر کرد.

وی با بیان اینکه در سال قبل 210 اختراع به صندوق برای دریافت حمایت‌ها ارسال شده است افزود: کل این اختراعات ارسال شده در صندوق مصوب نمی‌شود، بلکه حدود 70 تا 80 اختراع پس از تایید در فرآیند جذب تسهیلات قرار می‌گیرند.

ضرغام در این باره توضیح داد: با تصویب اختراعات ارسال شده از آنها حمایت صورت می‌گیرد که از جمله این حمایت ها می‌توان به حمایت از ثبت بین المللی اختراعات اشاره کرد. به نحوی که از ثبت بین الملل اختراعات مصوب تا سقف 12 هزار دلار حمایت می‌شود.

وی حمایت از تجاری سازی اختراعات را از دیگر حمایت‌های صندوق نام برد و ادامه داد: 20 درصد از اختراعات مصوب به مرحله تجاری سازی می‌رسد. ضرغام تعداد اختراعات مصوب این صندوق را در سال گذشته 61 مورد ذکر کرد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران با تاکید بر اینکه این حمایت‌ها از سال 86 آغاز شده است خاطرنشان کرد: اگر در هر سال 50 اختراع مورد حمایت قرار گیرد در طی 9 سال از سوی این صندوق تا کنون 450 اختراع مورد حمایت قرار گرفته است.

وی تعداد اختراعات مورد حمایت این صندوق را 450 اختراع در طی 9 سال ذکر کرد و یادآور شد 20 درصد از این اختراعات تجاری سازی شده است.

ضرغام از اجرای برنامه دوم این صندوق خبر داد و اظهار کرد: در این برنامه در صدد هستیم تا ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل علمی و فناوری و نوآوری کشور حمایت به عمل آوریم.

وی ظرفیت‌های بالفعل موجود در کشور را حمایت‌های صورت گرفته تا کنون دانست و تاکید کرد: ظرفیت‌های بالقوه ما شامل پژوهش‌سراهای دانش آموزی است که با حمایت از این پژوهش سراها در صدد حمایت از انجام کارهای تحقیقاتی تیمی و تبدیل ایده‌ها به محصول و ثبت اختراعات هستیم.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران اجرای این برنامه را در قالب امضای قرارداد همکاری با وزارت آموزش و پرورش دانست و یادآور شد: علاوه بر آنها حمایت از خانه‌های ریاضی و اجتماعی کردن دانش از دیگر برنامه‌های این صندوق است که در قالب ارائه آموزش‌های خلاقیت، ایده پردازی و فرهنگ سازی برای کارآفرینی می‌شود.

 

منبع: ایسنا

خواندن 1837
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

شبکه های اجتماعی

به اشتراک بگذارید:
ما را دنبال کنید:

تماس با ما

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 77639654 021
77622732 021
تهران، خیابان شریعتی، بین ملک و بهار شیراز، میرجهانگیری، پلاک 4، واحد 13