شنبه, 04 دی 1395 ساعت 12:27

اپل و نوکیا بازهم بر سر حق اختراع وارد جنگ شدند

(0 رای)

دو شرکت اپل و نوکیا در سال 2011 میلادی توانستند اختلافات خود بر سر حق اختراع را حل و فصل کنند؛ اما اکنون دوباره در وضعیت جنگی قرار گرفتند.این بار اپل یک دعوای ضد انحصار (آنتی تراست) نه علیه نوکیا، بلکه علیه شرکت های ثالث که به نمایندگی از نوکیا مدعی مالکیت حق اختراع برخی از فناوری ها هستند، اقامه کرده است. در واکنش به این دعوا، نوکیا مستقیما علیه اپل اقامه دعوا کرده است.
اپل در دادخواست خود مدعی شد؛ نوکیا درخصوص صدور مجوز استفاده از حق اختراعات ثبت شده خود توافقات منصفانه ای با این شرکت داشته است. اما اکنون برای کسب منفعت بیشتر، در حال انتقال این حقوق خود به شرکت های ثالث است.
آخرین اختلاف این دو شرکت در خصوص حق ثبت اختراع فناوری ها به سال 2009 میلادی باز می گردد. در آن زمان نوکیا به اتهام سوء استفاده اپل از یکی از اختراعات اساسی این شرکت، علیه اپل اقامه دعوا کرد.
این اختراعات استاندارد در صنعت IT کاربرد فراوانی دارد و لازم است امتیاز بهره برداری از آن ها بر اساس قراردادهای منصفانه در اختیار سایرین قرار گیرد. بدین معنی که شرکت های فنی بدون پرداخت هزینه های فوق العاده می توانند از این اختراعات بهره برداری کنند؛ زیرا استفاده از این نوع اختراعات برای تولید اغلب محصولات ضروری است.
در سال 2009 دو شرکت با یکدیگر توافق کردند که اپل یک بار هزینه اولیه بهره برداری از حق اختراع را پرداخت کند و بعد از آن در بازه های زمانی مشخص پرداخت هایی را به این شرکت داشته باشد.

 

منبع: ایرنا

خواندن 1721
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

شبکه های اجتماعی

به اشتراک بگذارید:
ما را دنبال کنید:

تماس با ما

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 77639654 021
77622732 021
تهران، خیابان شریعتی، بین ملک و بهار شیراز، میرجهانگیری، پلاک 4، واحد 13